sobota, 7 października 2017

BACH I REFORMACJA

Zaliczany do największych geniuszów muzycznych wszystkich czasów - Jan Sebastian Bach był luteraninem. Muzykę uważał za dar Boży oraz narzędzie mające służyć po pierwsze Bożej chwale, a dopiero w dalszej kolejności nauce i estetycznej przyjemności. Zanurzona w teologii protestanckiej koncepcja muzyki spowodowała, że Bach nie przeciwstawiał w swej twórczości tego co świeckie - temu co religijne.

Luteranin? Reformacja? A co to takiego?

Rok 2017 jest rokiem reformacji, a zatem warto przypominać wydarzenia i postacie, które związane są z protestancką reformacją.

31 października 1517 roku augustiański mnich i wykładowca teologii na uniwersytecie w Wittenberdze, Marcin Luter, poddał do dyskusji 95 tez, które wskazywały na błędy Kościoła zachodniego chrześcijaństwa - Kościoła Rzymu.

3 stycznia 1521 roku papież Leon X nałożył ekskomunikę na Marcina Lutra, której konsekwencją był wydany 26 maja edykt cesarza Karola V, uznający Lutra za heretyka i skazujący go na wygnanie.

Wystąpienie Lutra dało początek reformacji, która zmieniła na trwałe oblicze Kościoła. Teolodzy protestanccy z lat 1520-1540 byli przekonani, że gruba warstwa tradycji, która pokryła Kościół Rzymu, musi zostać "odkurzona", by odkryć na nowo wartość apostolskiego (biblijnego) nauczania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz